Fizykoterapia to jedna z form fizjoterapii, która wykorzystuje działanie czynników fizycznych, takich jak ciepło, zimno, prąd o różnej częstotliwości lub pole magnetyczne. Czynniki mogą mieć pochodzenie naturalne lub są generowane przez specjalne aparaty. Najczęściej tego typu zabiegi są wykorzystywane w ostrym okresie choroby, w krótkim okresie po urazie lub wspomagająco przy regeneracji długotrwałych uszkodzeń. Pełnią one wówczas nieocenioną rolę w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego. Do najpopularniejszych zabiegów fizykoterapeutycznych zalicza się:
- laseroterapię,
- krioterapię,
- ultradźwięki,
- elektrostymulację,
- prądy diadynamiczne,
- jonoforezę.
Laser Easy 8W (wysokoeneregtyczny)
Laser Easy 8W to zaawansowane narzędzie terapeutyczne, które wykorzystuje moc światła laserowego o długości fali 810 nm. Dzięki precyzyjnemu działaniu, laser zapewnia głęboką penetrację tkanek, co przyczynia się do skutecznego łagodzenia bólu, redukcji stanów zapalnych oraz przyspieszenia procesu gojenia się.
Standardowe lasery to urządzenia niskoenergetyczne o mocy 500mW. Laser wysokoenergetyczny cechuje się mocą wyższą nawet 50 krotnie w porównaniu lasera niskoenergetycznego. Im większa moc tym większe promieniowanie do tkanek, co z kolei przekłada się na szybszą ich regeneracje.
- Laser wysokoenergetyczny może znacznie przyśpieszyć procesy regeneracyjne, za czym idzie krótszy czas trwania terapii.
- Laser wysokoenergetyczny dzięki zastosowaniu dodatkowej modyfikacji trybu impulsowego (superpuls) przenika znacznie głębiej w głąb tkanek.
- Laser wysokoenergetyczny wykorzystuje podczas trwania zabiegu dwie długości fali, co pozwala na uzyskanie efektów biostymulacyjnych tkanek położonych głęboko, oraz na uzyskanie efektu termicznego.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- bóle, w tym bóle przewlekłe,
- stany zapalne, obrzęki,
- uszkodzenia więzadeł, mięśni i ścięgien,
- rany pooperacyjne (w celu przyspieszenia ich gojenia),
- ostroga piętowa,
- zapalenie kaletki,
- uszkodzenie łąkotek,
- lumbago, rwa kulszowa
- choroby zwyrodnieniowe

Dwukanałowy elektrostymulator
Elektroterapia to zabiegi z zakresu fizjoterapii, których celem jest leczenie bólu oraz wspomaganie regeneracji organizmu. Do ich przeprowadzenia stosuje się prądy stałe oraz impulsywne o małej i średniej częstotliwości, w wyniku których powstaje elektryczny bodziec leczniczy wspomagający gojenie się tkanek. Dzięki zaawansowanej technologii i różnorodnym programom terapeutycznym sprzęt umożliwia precyzyjną stymulację mięśni, redukcję bólu i poprawę funkcji motorycznych.
Wskazaniem do wykonania elektroterapii będą:
- schorzenia układu ruchu np. dyskopatia, bóle kręgosłupa,
- choroby reumatyczne,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- rwa kulszowa,
- złamania, skręcenia, stłuczenia,
- zapalenia tkanek miękkich,
- bóle głowy,
- nerwobóle.

Aparat do terapii ultradźwiękowej
Terapia ultradźwiękami (sonoterapia) to bezbolesny zabieg polegający na działaniu fali ultradźwiękowej na zmienione chorobowo miejsca. Ma zadanie przede wszystkim wspomagać zdolności organizmu do leczenia tkanek i samonaprawy. Posiada także działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki precyzyjnym parametrom i technologii ultradźwięków, sprzęt umożliwia głęboką penetrację tkanek, co przyczynia się do skutecznej redukcji bólu, poprawy krążenia krwi oraz przyspieszenia procesu gojenia się.
Wskazania do zabiegu ultradźwiękami:
- zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej,
- rwa kulszowa,
- łokieć tenisisty / łokieć golfisty,
- ostroga piętowa,
- zespół bolesnego barku,
- bóle fantomowe (po amputacjach),
- blizny,
- przykurcz Dupuytrena,
- podawanie leku (fonoforeza)
